Weekend Schedule:

mobile menu

Castle Rock, Washington May 4th, 2019

By: Lee Sutter | APBA Region 10 Reporter | May 5, 2019

Photo: Gleason Racing Photography

Photo: Gleason Racing Photography

Castle Rock

Photo: Gleason Racing Photography

Castle Rock 2

Saturday, May 4, 2019

Castle Rock, Washington

A beautiful spring day greeted racers for the sanctioned American Powerboat Association Stock Outboard Western Championships and Mod Winter Nationals conducted by the Seattle Outboard Association. The races were held at the Silver Lake Resort.

-Lee Sutter

Castle Rock, Washington Results May 4-5, 2019

Stock Outboard Western Championships

20SSH 

1  28R Kyle Lewis

2  8R Sean Byrne

3  335R Ryan Gowin

300SSH

1 Cody Schmidt

2  Sean Byrne

3  Jim Tryon

CSH

1  Kyle Lewis

2  Taylor Anderson

3  Jim Tryon

BSH

1  Kyle Bahl

2  Bob Embrey

3  Don Jones

25SSR

1 Kyle Hannon

2  Kyle Lewis

3  Kyle Bahl

DSH

1  Mitch Sampson

2  Ron Magnuson

3  Torei McGregor

MOD Winter Nationals

200MH

1  Kelly Hannon

2  Mahkai Anderson

3  Trey Marquard

850MH

1  Daren Goehring

2  Ryan Magnuson

3  Torei McGregor

200MR

1  Ryan Gowin

2  Ken Zahn

3  Trey Marquard

500MH

1  J Michael Kelly

2  Ryan Johnson

3  Scott Moen

750MH

1  Daren Goehring

2  Jayson Schrock

3  Torei McGregor

...and Other Saturday Results

JR

1  Carson Kelly

2  Morgan McMurphy

3  Madden Henshaw

JH

1  Findley Echols

2  Carson Kelly

3  Catalina Cole

4  Morgan McMurphy

5  Madden Henshaw

OSY400

1  J Michael Kelly

2  Jerzee Holman

3  Jim Tryon

AXR

1  Alec Reitz

2  Alec Johnston

ASR

1  Kierra Marquard

2  Cayden Cole

3  Ryder Rabitoy

AXH

1  Esmee Brown

2  Cayden Cole

3  Findley Echols

K PRO Hydo

1  Cayden Cole

2  Catalina Cole

3  Alec Reitz

Sunday Results Castle Rock 2019

25SSR

1  KYLE BAHL  EDMONDS WA

2  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

3  KYLE HANNON  HILLSBORO OR

4  PRESTON REITZ  PASCO WA

5  RYAN GOWIN  TACOMA WA

300SSH

1  SEAN BYRNE  YAKIMA WA

2  ZOE ADAMS  MONROE WA

3  RICK CHRISTENSEN  EATONVILLE WA

4  JIM TRYON  SEATTLE WA

5  TREY MARQUARD  PUYALLUP WA

6  CODY SCHWINDT

7  COLTEN KING  KELSO WA

8  TAY DIAMOND  BONNEY LAKE WA

9  TRAVIS ULSH  EATONVILLE WA

- TANNER COLE  KENT WA

- NEIL MARVIN

500CCMH

1  J MICHAEL KELLY  BONNEY LAKE WA

2  TRAVIS ULSH  EATONVILLE WA

3  RYAN JOHNSON  RENTON WA

4  SCOTT MOEN  

-  BRYCE PETERSON

850CCMH

1  JASON WILLIAMS  MILWAUKIE OR

2  NATHAN ADAMS  MONROE WA

3  DAREN GOEHRING  MARYSVILLE WA

4  RYAN MAGNUSON  BRIER WA

5  TANNER COLE  KENT WA

6  TOREI MCGREGOR  MARYSVILLE WA

-  AARON ADAMS  MONROE WA

-  JAYSON SHROCK  MARYSVILLE WA

-  RON MAGNUSON  BRIER WA

200CCMH

1  KELLY HANNON  HILLSBORO OR

2  PRESTON REITZ  PASCO WA

3  MAHKAI ANDERSON  SPOKANE WA

4  TREY MARQUARD  PUYALLUP WA

5  TIMOTHY MATTSON  BURIEN WA

6  SHERRI HATHAWAY  BEAVERTON OR

- RYDER RABITOY  

200CCMR

- TREY MARQUARD  PUYALLUP WA

1  RYAN GOWIN  TACOMA WA

2  KEN ZAHN  ISSAQUAH WA

3  PRESTON REITZ  PASCO WA

-  SHERRI HATHAWAY  BEAVERTON OR

ASH

1  DEVOHN PENDERGRASS  BELLEVUE WA

2  MAHKAI ANDERSON  SPOKANE WA

3  KIERRA MARQUARD  PUYALLUP WA

4  TIMOTHY MATTSON  BURIEN WA

- RYDER RABITOY  

ASR

1  RYDER RABITOY 

2  CAYDEN COLE  RENTON WA

3  TREY MARQUARD  PUYALLUP WA

4  KIERRA MARQUARD  PUYALLUP WA

AXR

1  ALEC REITZ  PASCO WA

2  ALEC JOHNSTON  DES MOINES WA

AXH

1  CAYDEN COLE  RENTON WA

2  ESMEE BROWN  PORTLAND OR

3  FINDLEY ECHOLS

-  ALEC JOHNSTON  DES MOINES WA

- CATALINA COLE  RENTON WA

J RUNABOUT

1  MORGAN MCMURPHY  TILLAMOOK OR

2  CARSON KELLY BONNEY LAKE WA

3  MADDEN HENSHAW

J HYDRO

1  FINDLEY ECHOLS

2  WYATT DINGMAN

3  CATALINA COLE  RENTON WA

4  CARSON KELLY BONNEY LAKE WA

5  MADDEN HENSHAW

6  MORGAN MCMURPHY  TILLAMOOK OR

KPRO

1  CAYDEN COLE  RENTON WA

2  ALEC REITZ  PASCO WA

3  JOSH ZAHN  ISSAQUAH WA

4  WYATT DINGMAN

5  ESMEE BROWN  PORTLAND OR

- CATALINA COLE  RENTON WA

BSH

1 KYLE BAHL  EDMONDS WA

2 BOB EMBREY

3 CARLTON JONES  LAKE TAPPS WA

- JIM TRYON  SEATTLE WA

CSH

1  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

2  KYLE BAHL  EDMONDS WA

3  TAYLOR ANDERSON  SPOKANE WA

4  TRAVIS ULSH  EATONVILLE WA

5  WILLIAM KNANNLEIN  PUYALLUP WA

6  JIM TRYON  SEATTLE WA

-  J MICHAEL KELLY  BONNEY LAKE WA

- OLIVIA VALENTINE  CHEHALIS WA

CSR

1  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

2  KYLE HANNON  HILLSBORO OR

3  KYLE BAHL  EDMONDS WA

4  ALLEN THORSEN  BEND OR

5  CODY SCHWINDT

6  TANNER COLE  KENT WA

DSH

1  DAVE TRISKO  MUKILTEO WA

2  MITCHELL SAMPSON  LAKE STEVENS WA

3  TOREI MCGREGOR  MARYSVILLE WA

4  TANNER COLE  KENT WA

5  DERRICK TRONSON  DES MOINES WA

6  RON MAGNUSON  BRIER WA

-  DAVID ANDERSON  KENMORE WA

-  J MICHAEL KELLY  BONNEY LAKE WA

-  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

20SSH

1  KEN ZAHN  ISSAQUAH WA

1  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

3  RYAN GOWIN  TACOMA WA

4  SEAN BYRNE  YAKIMA WA

5  JACOB MAULDIN  FRIDAY HARBOR WA

6  JIM TRYON  SEATTLE WA

7  JOHNNY ADAMS  MONROE WA

- PRESTON REITZ  PASCO WA

OSY400

1  JERZEE HOLMAN

2  TRAVIS ULSH  EATONVILLE WA

3  J MICHAEL KELLY  BONNEY LAKE WA

4  RYAN GOWIN  TACOMA WA

5  TAYLOR ANDERSON  SPOKANE WA

6  WILLIAM KNANNLEIN  PUYALLUP WA

7  JIM TRYON  SEATTLE WA

8  JOHNNY ADAMS  MONROE WA

9  CHANCE KING  KELSO WA

10  JACOB MAULDIN  FRIDAY HARBOR WA

-  SCOTT MOEN  

-  DAVE GOREE