Jul 8-9, 2017 - Olympia, WA - Black Lake
Results
Saturday - 5 LTR - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | JIM MAULDIN | FRIDAY HARBOR, WA | 150 |
2 | | KURT MYERS | STRATFORD, WA | 145 |
DNF | E-53 - BELZONA | CODY HOLMES | PORT ANGELES, WA | 90 |
DNS | | JOHN K BOSSERMAN | OREGON CITY, OR | 0 |
DNS | | JOHN W REIFEL | FEDERAL WAY, WA | 0 |
DNS | E-57 - CHEETAH | PATRICK BERTRAM | EATONVILLE, WA | 0 |
Saturday - 5 LTR - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | JIM MAULDIN | FRIDAY HARBOR, WA | 100 |
2 | | KURT MYERS | STRATFORD, WA | 95 |
3 | E-57 - CHEETAH | PATRICK BERTRAM | EATONVILLE, WA | 140 |
4 | | JOHN K BOSSERMAN | OREGON CITY, OR | 135 |
DNF | | JOHN W REIFEL | FEDERAL WAY, WA | 90 |
DNS | E-53 - BELZONA | CODY HOLMES | PORT ANGELES, WA | 0 |
Saturday - 2.5 LTR STOCK - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | S-137 - WINDJAMMER | CHRIS FANARIS | LINCOLN, DE | 150 |
2 | S-36 - SUBVERT RACING | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 145 |
3 | S-77 - FURY | JASON ASLAKSON | OLYMPIA, WA | 140 |
4 | S-5 - MISS JOSHUA TREE | NICK BONONCINI | MAPLE VALLEY, WA | 135 |
5 | S-138 - MISS SHARKBITE | SHAWN WARREN | TACOMA, WA | 130 |
6 | S-360 - THE TSUNAMI | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 0 |
7 | S-8 - CRAZY EIGHTS | CONRAD MALMO | BELLINGHAM, WA | 0 |
DNS | S-45 - TOY #2 | RAY BADGER | BAKER CITY, OR | 0 |
Saturday - 2.5 LTR STOCK - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | S-36 - SUBVERT RACING | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 100 |
2 | S-137 - WINDJAMMER | CHRIS FANARIS | LINCOLN, DE | 95 |
3 | S-77 - FURY | JASON ASLAKSON | OLYMPIA, WA | 90 |
4 | S-5 - MISS JOSHUA TREE | NICK BONONCINI | MAPLE VALLEY, WA | 85 |
5 | S-138 - MISS SHARKBITE | SHAWN WARREN | TACOMA, WA | 80 |
6 | S-8 - CRAZY EIGHTS | CONRAD MALMO | BELLINGHAM, WA | 0 |
0 | S-45 - TOY #2 | RAY BADGER | BAKER CITY, OR | 50 |
DNF | S-360 - THE TSUNAMI | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 0 |
Saturday - 1 LTR - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | Y-21 - PENQUIN | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 150 |
2 | Y-19 - CULVER RACING | JOHN CULVER | KENNEWICK , WA | 145 |
3 | Y-3 - MT WALLET AGAIN | KEVIN BRAUN | LAKESIDE, CA | 140 |
4 | Y-12 - PENQUIN II | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 135 |
DNF | Y-30 - SCHRODINGER'S CAT | DAVID HALE | LOS ANGELES, CA | 90 |
DNS | Y-41 - SHENANIGANS | TIMOTHY COLLINS | WESTLAND, MI | 0 |
Saturday - 1 LTR - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | Y-19 - CULVER RACING | JOHN CULVER | KENNEWICK , WA | 100 |
2 | Y-21 - PENQUIN | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 95 |
3 | Y-3 - MT WALLET AGAIN | KEVIN BRAUN | LAKESIDE, CA | 90 |
4 | Y-41 - SHENANIGANS | TIMOTHY COLLINS | WESTLAND, MI | 135 |
DNS | Y-12 - PENQUIN II | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 0 |
DNS | Y-30 - SCHRODINGER'S CAT | DAVID HALE | LOS ANGELES, CA | 0 |
Saturday - CRACKER BOX - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | P-38 - GANGBUSTER | BOB NYLAND | CUSTER, WA | 50 |
DNF | P-6 - NUTCRACKER | STEVEN OLSEN | TAHUYA, WA | 0 |
Saturday - CRACKER BOX - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | P-38 - GANGBUSTER | BOB NYLAND | CUSTER, WA | 0 |
DNF | P-6 - NUTCRACKER | STEVEN OLSEN | TAHUYA, WA | 50 |
Saturday - SPORTSMAN ADVANCED - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SA-27 - FRANKENSTEIN | SHAWN WATERS | SPOKANE, WA | 50 |
DNF | | Single Event Member | | 0 |
Saturday - SPORTSMAN ADVANCED - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | | | 50 |
DNF | SA-27 - FRANKENSTEIN | SHAWN WATERS | SPOKANE, WA | 0 |
Saturday - SPORTSMAN ENTRY - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SE-12 - SCHUUR THING | KEITH NELSON | TACOMA, WA | 150 |
2 | SE-200 - LAST DANCE | ROGER DENNY | GRAPEVIEW, WA | 145 |
3 | SE-400 - GOOD VIBRATIONS | DAVE HOOKER | SHELTON, WA | 140 |
4 | SE-133 - | BRANDON CUSHING | PASCO, WA | 135 |
5 | SE-125 - MISDEE | PAT MCCLURE | TACOMA, WA | 130 |
DNF | SE-6 - RISKY BUSINESS | BARRY EACRET | EATONVILLE, WA | 0 |
DNS | SE-76 - FLATBOTTOM GIRL | MATT MATTSON | SUQUAMISH, WA | 0 |
Saturday - SPORTSMAN ENTRY - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SE-133 - | BRANDON CUSHING | PASCO, WA | 100 |
2 | SE-6 - RISKY BUSINESS | BARRY EACRET | EATONVILLE, WA | 145 |
3 | SE-200 - LAST DANCE | ROGER DENNY | GRAPEVIEW, WA | 90 |
4 | SE-125 - MISDEE | PAT MCCLURE | TACOMA, WA | 85 |
DNF | SE-12 - SCHUUR THING | KEITH NELSON | TACOMA, WA | 0 |
DNF | SE-76 - FLATBOTTOM GIRL | MATT MATTSON | SUQUAMISH, WA | 90 |
DNS | SE-400 - GOOD VIBRATIONS | DAVE HOOKER | SHELTON, WA | 0 |
Saturday - 850CCMH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | DAREN GOEHRING | MARYSVILLE, WA | 400 |
2 | | DERRICK TRONSON | DES MOINES , WA | 300 |
3 | | AARON SALMON | BONNEY LAKE, WA | 225 |
DNF | | TIM FIHN | EAGLE POINT, OR | 0 |
Saturday - CSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | JOHN PEETERS | ARLINGTON, WA | 400 |
2 | | KEN MCMURPHY | HAPPY VALLEY, OR | 300 |
3 | | NATHAN ADAMS | MONROE, WA | 225 |
4 | | COLIN RUCKER | LYNNWOOD, WA | 169 |
5 | | JOHNNY ADAMS | MONROE, WA | 127 |
6 | | KYLE LEWIS | SEATTLE , WA | 95 |
7 | | TERRY TRAFTON | TUMWATER, WA | 71 |
8 | | KYLE BAHL | EDMONDS, WA | 53 |
9 | | TANNER COLE | KENT, WA | 40 |
DNF | | BOB WARTINGER | DES MOINES, WA | 0 |
Saturday - DSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | RON MAGNUSON | BRIER, WA | 400 |
2 | | TIM FIHN | EAGLE POINT, OR | 300 |
3 | | MITCHELL SAMPSON | LAKE STEVENS, WA | 225 |
4 | | DAREN GOEHRING | MARYSVILLE, WA | 169 |
5 | | DERRICK TRONSON | DES MOINES , WA | 127 |
6 | | DAVID ANDERSON | KENMORE, WA | 95 |
Saturday - 20SSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | COLIN RUCKER | LYNNWOOD, WA | 400 |
2 | | KYLE BAHL | EDMONDS, WA | 300 |
3 | | JOHN PEETERS | ARLINGTON, WA | 225 |
4 | | RYAN GOWIN | TACOMA, WA | 169 |
5 | | TRAVIS ULSH | EATONVILLE , WA | 127 |
6 | | KEN MCMURPHY | HAPPY VALLEY, OR | 95 |
DNF | | JOHNNY ADAMS | MONROE, WA | 0 |
DNF | | KYLE LEWIS | SEATTLE , WA | 0 |
Saturday - SST 45 - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | SANFORD PEARL | LAKE TAPPS, WA | 0 |
2 | | BRENT HALL | BOTHELL, WA | 0 |
DNS | | MICHAEL HARMON | LACEY, WA | 0 |
Saturday - FORMULA 150 - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | RICK ADAMS | OAK HARBOR, WA | 0 |
2 | | Single Event Member | | 0 |
Saturday - AXH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | ZOE ADAMS | MONROE, WA | 400 |
2 | | KEN ZAHN | ISSAQUAH, WA | 300 |
3 | | TIMOTHY MATTSON | LAKE TAPPS, WA | 225 |
4 | | TAY DIAMOND | BONNEY LAKE, WA | 169 |
5 | | JOSH ZAHN | ISSAQUAH, WA | 127 |
6 | | Single Event Member | | 95 |
Sunday - 5 LTR - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
DNS | | JOHN K BOSSERMAN | OREGON CITY, OR | 0 |
DNS | E-53 - BELZONA | CODY HOLMES | PORT ANGELES, WA | 0 |
DNS | | KURT MYERS | STRATFORD, WA | 0 |
DNS | | JIM MAULDIN | FRIDAY HARBOR, WA | 0 |
DNS | | JOHN W REIFEL | FEDERAL WAY, WA | 0 |
DNS | E-57 - CHEETAH | PATRICK BERTRAM | EATONVILLE, WA | 0 |
Sunday - 5 LTR - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | JIM MAULDIN | FRIDAY HARBOR, WA | 50 |
2 | | KURT MYERS | STRATFORD, WA | 50 |
DNS | E-53 - BELZONA | CODY HOLMES | PORT ANGELES, WA | 0 |
DNS | | JOHN W REIFEL | FEDERAL WAY, WA | 0 |
DNS | E-57 - CHEETAH | PATRICK BERTRAM | EATONVILLE, WA | 0 |
DNS | | JOHN K BOSSERMAN | OREGON CITY, OR | 0 |
Sunday - 2.5 LTR STOCK - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | S-137 - WINDJAMMER | CHRIS FANARIS | LINCOLN, DE | 150 |
2 | S-5 - MISS JOSHUA TREE | NICK BONONCINI | MAPLE VALLEY, WA | 145 |
3 | S-138 - MISS SHARKBITE | SHAWN WARREN | TACOMA, WA | 140 |
4 | S-360 - THE TSUNAMI | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 0 |
5 | S-36 - SUBVERT RACING | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 130 |
6 | S-8 - CRAZY EIGHTS | CONRAD MALMO | BELLINGHAM, WA | 0 |
DNF | S-77 - FURY | JASON ASLAKSON | OLYMPIA, WA | 0 |
DNS | S-45 - TOY #2 | RAY BADGER | BAKER CITY, OR | 0 |
Sunday - 2.5 LTR STOCK - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | S-5 - MISS JOSHUA TREE | NICK BONONCINI | MAPLE VALLEY, WA | 100 |
2 | S-138 - MISS SHARKBITE | SHAWN WARREN | TACOMA, WA | 95 |
3 | S-137 - WINDJAMMER | CHRIS FANARIS | LINCOLN, DE | 90 |
4 | S-36 - SUBVERT RACING | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 85 |
5 | S-77 - FURY | JASON ASLAKSON | OLYMPIA, WA | 130 |
6 | S-8 - CRAZY EIGHTS | CONRAD MALMO | BELLINGHAM, WA | 0 |
7 | S-360 - THE TSUNAMI | AUSTIN EACRET | SEATTLE, WA | 0 |
DNS | S-45 - TOY #2 | RAY BADGER | BAKER CITY, OR | 0 |
Sunday - 1 LTR - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | Y-19 - CULVER RACING | JOHN CULVER | KENNEWICK , WA | 150 |
2 | Y-21 - PENQUIN | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 145 |
DNF | Y-12 - PENQUIN II | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 0 |
DNS | Y-41 - SHENANIGANS | TIMOTHY COLLINS | WESTLAND, MI | 0 |
DNS | Y-3 - MT WALLET AGAIN | KEVIN BRAUN | LAKESIDE, CA | 0 |
DNS | Y-30 - SCHRODINGER'S CAT | DAVID HALE | LOS ANGELES, CA | 0 |
Sunday - 1 LTR - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | Y-19 - CULVER RACING | JOHN CULVER | KENNEWICK , WA | 100 |
2 | Y-21 - PENQUIN | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 95 |
3 | Y-3 - MT WALLET AGAIN | KEVIN BRAUN | LAKESIDE, CA | 140 |
4 | Y-12 - PENQUIN II | BILL WALLACE | KIRKLAND, WA | 135 |
5 | Y-30 - SCHRODINGER'S CAT | DAVID HALE | LOS ANGELES, CA | 130 |
DNS | Y-41 - SHENANIGANS | TIMOTHY COLLINS | WESTLAND, MI | 0 |
Sunday - CRACKER BOX - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
DNS | P-38 - GANGBUSTER | BOB NYLAND | CUSTER, WA | 0 |
DNS | P-6 - NUTCRACKER | STEVEN OLSEN | TAHUYA, WA | 0 |
Sunday - CRACKER BOX - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | P-6 - NUTCRACKER | STEVEN OLSEN | TAHUYA, WA | 50 |
DNS | P-38 - GANGBUSTER | BOB NYLAND | CUSTER, WA | 0 |
Sunday - SPORTSMAN ADVANCED - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SA-27 - FRANKENSTEIN | SHAWN WATERS | SPOKANE, WA | 50 |
DNS | | Single Event Member | | 0 |
Sunday - SPORTSMAN ADVANCED - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SA-27 - FRANKENSTEIN | SHAWN WATERS | SPOKANE, WA | 0 |
DNS | | | | 0 |
Sunday - SPORTSMAN ENTRY - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SE-200 - LAST DANCE | ROGER DENNY | GRAPEVIEW, WA | 150 |
2 | SE-12 - SCHUUR THING | KEITH NELSON | TACOMA, WA | 145 |
3 | SE-133 - | BRANDON CUSHING | PASCO, WA | 140 |
4 | SE-400 - GOOD VIBRATIONS | DAVE HOOKER | SHELTON, WA | 135 |
DNS | SE-6 - RISKY BUSINESS | BARRY EACRET | EATONVILLE, WA | 0 |
DNS | SE-125 - MISDEE | PAT MCCLURE | TACOMA, WA | 0 |
DNS | SE-76 - FLATBOTTOM GIRL | MATT MATTSON | SUQUAMISH, WA | 0 |
Sunday - SPORTSMAN ENTRY - Qualifying Heat
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | SE-133 - | BRANDON CUSHING | PASCO, WA | 100 |
2 | SE-200 - LAST DANCE | ROGER DENNY | GRAPEVIEW, WA | 95 |
3 | SE-12 - SCHUUR THING | KEITH NELSON | TACOMA, WA | 90 |
4 | SE-400 - GOOD VIBRATIONS | DAVE HOOKER | SHELTON, WA | 85 |
DNS | SE-6 - RISKY BUSINESS | BARRY EACRET | EATONVILLE, WA | 0 |
DNS | SE-125 - MISDEE | PAT MCCLURE | TACOMA, WA | 0 |
DNS | SE-76 - FLATBOTTOM GIRL | MATT MATTSON | SUQUAMISH, WA | 0 |
Sunday - 850CCMH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | DAREN GOEHRING | MARYSVILLE, WA | 400 |
2 | | AARON SALMON | BONNEY LAKE, WA | 300 |
3 | | DERRICK TRONSON | DES MOINES , WA | 225 |
4 | | TIM FIHN | EAGLE POINT, OR | 169 |
Sunday - CSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | KEN MCMURPHY | HAPPY VALLEY, OR | 400 |
2 | | NATHAN ADAMS | MONROE, WA | 300 |
3 | | COLIN RUCKER | LYNNWOOD, WA | 225 |
4 | | JOHNNY ADAMS | MONROE, WA | 169 |
5 | | KYLE LEWIS | SEATTLE , WA | 127 |
6 | | KYLE BAHL | EDMONDS, WA | 95 |
DNF | | TANNER COLE | KENT, WA | 0 |
DNS | | BOB WARTINGER | DES MOINES, WA | 0 |
DNS | | JOHN PEETERS | ARLINGTON, WA | 0 |
DNS | | TERRY TRAFTON | TUMWATER, WA | 0 |
Sunday - DSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | TIM FIHN | EAGLE POINT, OR | 400 |
2 | | DAREN GOEHRING | MARYSVILLE, WA | 300 |
3 | | RON MAGNUSON | BRIER, WA | 225 |
4 | | MITCHELL SAMPSON | LAKE STEVENS, WA | 169 |
5 | | DERRICK TRONSON | DES MOINES , WA | 127 |
DNF | | DAVID ANDERSON | KENMORE, WA | 0 |
Sunday - 20SSH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | JOHNNY ADAMS | MONROE, WA | 400 |
2 | | KEN MCMURPHY | HAPPY VALLEY, OR | 300 |
3 | | RYAN GOWIN | TACOMA, WA | 225 |
4 | | TRAVIS ULSH | EATONVILLE , WA | 169 |
DSQ | | KYLE LEWIS | SEATTLE , WA | 0 |
DNS | | COLIN RUCKER | LYNNWOOD, WA | 0 |
DNS | | JOHN PEETERS | ARLINGTON, WA | 0 |
DNS | | KYLE BAHL | EDMONDS, WA | 0 |
Sunday - SST 45 - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | SANFORD PEARL | LAKE TAPPS, WA | 400 |
2 | | BRENT HALL | BOTHELL, WA | 300 |
3 | | MICHAEL HARMON | LACEY, WA | 225 |
Sunday - FORMULA 150 - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | RICK ADAMS | OAK HARBOR, WA | 0 |
2 | | Single Event Member | | 0 |
Sunday - AXH - Final
Place | Boat | Driver | Hometown | Points |
1 | | ZOE ADAMS | MONROE, WA | 400 |
2 | | TIMOTHY MATTSON | LAKE TAPPS, WA | 300 |
3 | | KEN ZAHN | ISSAQUAH, WA | 225 |
4 | | TAY DIAMOND | BONNEY LAKE, WA | 169 |
DNF | | JOSH ZAHN | ISSAQUAH, WA | 0 |
DNS | | Single Event Member | | 0 |